وبلاگ ملکیتا - مطالب حقوقی | ملکیتا

وبلاگ ملکیتا - مطالب حقوقی

ارایه نکات حقوقی مربوط به آپارتمان نشینی
22 فروردین 1401

همواره سعی در انعقاد قراردادهای اجاره خود، با امضای دو شاهد در زیر اجاره نامه نمایید. در صورت عدم انجام این کار، قانون روابط موجر و مستأجر تصویب شده در سال 1367، به ویژه در مقوله تخلیه فوری ملک بعد از اتمام مدت اجاره، شامل حال شما نخواهد شد. در ادامه به ارایه نکات حقوقی مربوط به آپارتمان نشینی خواهیم پرداخت

خواندن بیشتر
آشنایی با اصطلاحات حقوقی پرکاربرد
22 فروردین 1401

در این مقاله جهت آشنایی بیشتر شما با مفاهیم حقوقی، به ارایه اصطلاحات حقوقی پرکاربرد از قبیل اباحه، اتلاف، اثاث البیت، اخذ به شفعه، اجرت مثل، احد شرکا، اقباض، ابراء، اجاره معاطاتی و واژگانی از این قبیل خواهیم پرداخت. پس بهتر است که تا پایان این مطالب ما را همراهی نمایید.

خواندن بیشتر
آشنایی با مفهوم حق ارتفاق
22 فروردین 1401

منظور از حق ارتفاق چیست؟ دفاع از این حق به چه صورت است؟ کدام حقوق جزء این حق محسوب می گردد؟ به حق شخص در ملک دیگر، حق ارتفاق گویند. صاحبان املاک، قادر به دادن هر حقی در ملک خود به دیگری بوده و در این شرایط، نحوه استحقاق، از عقد یا قراردادی که برای آن حق اعطا می شود، تبعیت می کند.

خواندن بیشتر
آشنایی با نحوه فروش املاک
22 فروردین 1401

در واقع ملک یا کالاهایی را که فروشنده اقدام به فروش آنها به خریدار می کند، در قرارداد خرید و فروش، مبیع نامیده می شود. شرایطی برای کالای فروخته شده یا مبیع وجود دارد که بایستی مد نظر قرار گیرد. در این مقاله به شرح مهمترین آنها در فروش املاک خواهیم پرداخت.

خواندن بیشتر
آشنایی با نحوه فروش ملک مشاع
22 فروردین 1401

به ملکی که دارای بیش از یک مالک باشد ملک مشترک یا همان مشاع اطلاق می گردد. به این معنا که، هر مالک از حق دخل و تصرف در کلیه بخش های ملک برخوردار است. در این مقاله قصد داریم به شرح مراحل فروش ملک مشاع جهت اطلاع مالکان املاک مشاعی بپردازیم.

خواندن بیشتر
آشنایی با نکات حقوقی مربوط به قوانین و مقررات اجاره
22 فروردین 1401

یکی از لغات پرکاربردی که تقریباً به گوش همه ما خورده است و اکثر افراد نیز، آشنایی لازم با معنا و مفهوم آن را دارند، "اجاره" می باشد. جهت تنظیم روابط در اجاره املاک و اموال، قانونگذار به پیش بینی قوانین و مقررات اجاره پرداخته است. که در این مقاله می خواهیم مهمترین آنها را شرح دهیم.

خواندن بیشتر
آشنایی با نکات کلیدی و مهم قبل از خرید ملک
22 فروردین 1401

نکات کلیدی و مهم قبل از خرید ملک به شما کمک خواهد کرد تا خریدی مطمین را انجام دهید

ملکیتا ملکی بی همتا

خواندن بیشتر
پیامد عدم ثبت املاک در سامانه املاک و اسکان
22 فروردین 1401

بر اساس گفته های مسیولان وزارت راه و شهرسازی در سامانه املاک و اسکان اطلاعات هویتی 26 میلیون خانوار ایرانی موجود است که از این میان تاکنون تنها 4.5 میلیون خانوار در این سامانه ثبت نام نموده اند و مابقی افراد در صورت عدم ثبت نام در این سامانه، ملک و واحد سکونتگاهی آن ها در زمره خانه خالی تلقی می گردد و بر این واحدها مالیات اعمال می گردد

خواندن بیشتر
چه نکاتی را باید هنگام تنظیم قرارداد مد نظر قرار دهیم؟
22 فروردین 1401

وقتی که یک یا چندین نفر متعهد به انجام امری در برابر یک یا چندین نفر دیگر باشند و انجام آن نیز مورد توافق طرفین باشد، به آن قرارداد گفته می شود. از این رو، باید به نکات مهمی در رابطه با تنظیم قرارداد توجه نمایید که در ادامه مقاله شرح داده می شود.

خواندن بیشتر
حق کسب و پیشه و سرقفلی چه تفاوت هایی با هم دارند؟
22 فروردین 1401

شهرت و رونق ایجاد شده در ملک، ناشی از عمل مستأجر را حق کسب و پیشه گویند، در ادامه نکاتی را در رابطه با تفاوت های حق کسب و پیشه و سرقفلی ارایه خواهیم داد. حق کسب و پیشه می تواند هر مزیت و منفعتی را که یک رشته کسبی در رابطه با مشتریانش خواهد داشت، در برگیرد و به عمل مستأجر وابسته بوده و به تدریج به دست می آید.

خواندن بیشتر
در مورد حق سرقفلی چه می دانید؟
22 فروردین 1401

پرداخت حق سرقفلی از طرف مستأجر به مالک صورت می گیرد. بنابراین، در تعیین میزان مبلغ سرقفلی، رونق کسب و اعتبار صنفی و شهرت تجاری که حاصل عمل مستأجر است تأثیری نخواهد داشت. در این مقاله قصد داریم به ارایه نکاتی در رابطه با حق سرقفلی بپردازیم.

خواندن بیشتر
معرفی اشتباهات مستأجران زمان عقد قرارداد
22 فروردین 1401

هر چند بهای اجاره خانه به میزان خرید آن نیست، ولی افراد بایستی نکاتی را زمان انعقاد قرارداد اجاره همانند عقد قرارداد خرید خانه مد نظر قرار دهند تا با ضرر و زیان های مالی مواجه نشوند. در ادامه به معرفی اشتباهات مستأجران زمان عقد قرارداد پرداخته می شود.

خواندن بیشتر
معرفی نکات مهم پیش فروش آپارتمان
22 فروردین 1401

پیش فروش آپارتمان یکی از موضوعات حقوقی پیچیده است که باید راجع به آن اطلاعات کافی داشته باشید. افزایش قیمت مسکن سبب شده است افراد به سمت قراردادهایی جذب شوند که نیاز به پرداخت مبلغ معامله به صورت یکجا نداشته باشد. در اینصورت سازندگان با دریافت مبلغ معامله به صورت مرحله ای اقدام به ساخت ملک می کنند.

خواندن بیشتر
معرفی نکات مهم مسایل حقوقی خرید و فروش زمین
22 فروردین 1401

مسایل حقوقی خرید و فروش زمین بسیار اهمیت دارند. 

خواندن بیشتر
معرفی ویژگی های سند عادی ملک
22 فروردین 1401

سند عادی ملک ویژگی های مربوط به خود را دارد. یکی از این ویژگی ها این است که باید به صورت مکتوب باشد. به قولنامه ای که هنگام خرید و فروش ملک قبل از تنظیم سند رسمی بین فروشنده و خریدار امضا می شود سند عادی ملک گفته می شود.

خواندن بیشتر
منظور از خیارات در عقد قرارداد چیست؟
22 فروردین 1401

بندی در کلیه مبایعه نامه ها، قولنامه ها و همچنین قراردادهای چاپی که تنظیم آنها در دفاتر مشاور املاک صورت می گیرد و اکثر کلمات آن نیز به صورت عربی می باشد، عبارت است از «اسقاط کافه خیارات ولو خیار غبن فاحش». لازم به ذکر است که معمولاً طرفین معامله بدون توجه به بند خیارات در عقد قرارداد، اقدام به امضای آن می کنند.

خواندن بیشتر
نحوه فسخ قرارداد خرید و یا اجاره ملک
20 فروردین 1401

به علت های مختلفی فسخ قرارداد خرید و یا اجاره ملک، خیلی رایج است. با توجه به اینکه اثرات متفاوتی ممکن است به دلیل فسخ قرارداد خرید و یا اجاره ملک توسط طرفین قرارداد حاصل شود، تصمیم گرفتیم پاسخگوی سؤالات متداولی که در این زمینه مطرح می شود، باشیم.

خواندن بیشتر
سوالی برا شما پیش آمده از ما بپرسید!!!