حق کسب و پیشه و سرقفلی چه تفاوت هایی با هم دارند؟ | ملکیتا

حق کسب و پیشه و سرقفلی چه تفاوت هایی با هم دارند؟

مطالب حقوقی

نویسنده:کارشناسان ملکیتا

9 روز پیش 12465 بازدید
حق کسب و پیشه و سرقفلی چه تفاوت هایی با هم دارند؟

حق کسب و پیشه و سرقفلی چه تفاوت هایی با هم دارند؟

شهرت و رونق ایجاد شده در ملک، ناشی از عمل مستأجر را حق کسب و پیشه گویند، در ادامه نکاتی را در رابطه با تفاوت های حق کسب و پیشه و سرقفلی ارایه خواهیم داد.

1- ایجاد این حق برای مستأجر محل کسب به واسطه مالکیت منافع حاصل می شود.

2- حق کسب و پیشه می تواند هر مزیت و منفعتی را که یک رشته کسبی در رابطه با مشتریانش خواهد داشت، در برگیرد و به عمل مستأجر وابسته بوده و به تدریج به دست می آید.

3- به شکل قهری چنین حقی برای مستأجر ایجاد می گردد و به شروط ضمن عقد و اراده طرفین هیچگونه ارتباطی نخواهد داشت.

4- در قانون جدید مصوب سال 76 به حذف حق تجارت یا کسب و پیشه که موضوع قانون روابط موجر و مستأجر مصوب 56 بوده، پرداخته شده است و به جای آن حق سرقفلی در نظر گرفته شده است.

5- در حقیقت حق سرقفلی را می توان مالی دانست که پرداخت آن در ابتدای اجاره به مالک صورت می گیرد و به صورت ذاتی به محل متکی است و هیچ نوع توجه خاص یا شهرت تجارتی مشتریان را تضمین نخواهد کرد و در حقیقت از مرغوبیت و موقعیت محلی، تجهیزات و کیفیت مورد استفاده در عین مستأجره تبعیت می کند. ایجاد چنین حقی با پرداخت مبلغی از سوی مستأجر به موجر صورت گرفته و به صورت قطعی حاصل می گردد.

6- در واقع حق کسب و پیشه به صورت غیر اداری و قهری می باشد، ولی سرقفلی مربوط به اعمال اداری طرفین است.

7- باید بدانید که در زمان های گذشته حتی مکان‌ هایی که کاربری آنها مسکونی بود را به عنوان مغازه جهت کسب و کار اجاره می دادند. بر این اساس، تجاری نبودن ملک برای افرادی که با اجازه مالک در محل مورد نظر به کسب و کار می پرداختند، از نظر ضوابط شهرداری بلامانع بود.

8- در خصوص سرقفلی باید بگوییم که سرقفلی فقط برای ملک های تجاری می ‌باشد و ملاک تجاری بودن آن نیز، مندرجات پروانه ساختمانی است. از این رو، جهت ملک های اداری و مسکونی نمی‌ توان حق سرقفلی تعیین نمود. زیرا طبق قانون، سرقفلی فقط مختص ملک تجاری می باشد.

 

 

 

 

 

نظرات خودتان رادرزیرهمین پست بامادرمیان بگذارید.

ثبت نظر
لیست نظرات 0 نظر
سوالی برا شما پیش آمده از ما بپرسید!!! support