افزایش خرید ملک با متراژ کم/ هزینه خرید آپارتمان نقلی درتهران ؛ جدول قیمت ها | ملکیتا
تبلیغات

فروشگاه خودت را تبلیغ کن.

فروشگاه مصالح،تاسیسات وتجهیزات ساختمانی خودت را اینجا تبلیغ کن وفروشت را چندبرابرکن!

تبلیغات هدفمند وهوشمنددرملکیتا

آژانس یامشاوراملاک خودت را به میلیون ها نفر معرفی کن. کیلیک کن وتبلیغ خودت راثبت کن!

افزایش خرید ملک با متراژ کم/ هزینه خرید آپارتمان نقلی درتهران ؛ جدول قیمت ها

مجله خبری ملکیتا

نویسنده:مجله خبری ملکیتا

1 سال پیش 17287 بازدید
افزایش خرید ملک با متراژ کم/ هزینه خرید آپارتمان نقلی درتهران ؛ جدول قیمت ها

به گزارش ملکیتا، همزمان با خروج تقاضای سرمایه ای در قسمت املاک میان متراژ و بزرگ، تقاضای مصرفی برای واحدهای کوچک متراژ در پایتخت با وام 480 میلیون تومانی کم کم در حال زیاد شدن است. تحقیق ها نشان می دهد دست کم سه نشانه از تشویق تقاضاکنندگان مردد برای خرید آپارتمان کوچک متراژ عمدتاً در مناطق پرمعامله در غرب،شرق و بخش هایی از جنوب تهران دیده می شود.

در هفته های اخیر تقاضا برای دریافت وام مسکن تا سقف 480 میلیون تومانی از طریق خرید اوراق تسهیلات مسکن افزایش پیدا کرده که باعث رشد نسبی قیمت آن شده است. دریافت وام عمدتاً به قصد و نیت خرید آپارتمان کوچک متراژ انجام می شود. تقاضا کنندگان خانه اولی معمولاً در مواقعی که بازار ملک به کف قیمتی نزدیک می شود از طریق دریافت وام، مبلغ رهن آپارتمان و پس انداز خود اقدام به خرید مسکن می کنند. حالا قیمت هر برگ تسه حدود 103 هزار تومان است.

هم اکنون، آرامش نسبی در بازار مسکن دیده می شود. قیمت رشد ماهیانه به صفر متمایل شده و خرید و فروش ها به کمترین اندازه خود در امسال رسیده است. از سوی دیگر به دلیل شرایط موجود جامعه انتظارات تورمی در قسمت مسکن کمتر شده است و زمینه برای ورود تقاضای مصرفی فراهم است.

واسطه های ملکی از توقف سرمایه گذاری در مناطق شمالی پایتخت خبر می دهند. رتبه منطقه یک از تعداد خرید و فروش مسکن پایتخت کاهش داده است. سال 1397در اوج رونق بازار مسکن که با رشد تقاضای سرمایه ای همراه شد منطقه 1جایگاه چهارم در سال 1397 به رتبه دوم ارتقاء پیدا کرده است.ویژگی بارز آپارتمان های منطقه 10کوچک متراژ وارزان قیمت بودن آن است.

تجربه نشان می دهد در زمان استراحت بازار مسکن کم کم فضا برای ورود تقاضای مصرفی فراهم می شود. کسادی مسکن معمولاً  10تا 15فصل طول می کشد. صرف نظر از ماه های اردیبهشت ماه و خردادماه امسال که به دلیل ایجاد انتظارات تورمی ناشی از اصلاح نظام رایانه ها بازار مسکن به تحریک رسید ، از سال قبل این بازار به کسادی رسیده و در واقع شش فصل از کساد بازار ملک می گذرد.

از سمت دیگر بعضی فروشندگان واحدهای بزرگ متراژ و لوکس در ماه های اخیر آپارتمان های خود را با تخفیف عرضه می کنند.این به گونه ای است که بنا به گفته مشاوران املاک شهر تهران در آپارتمان های کوچک با مقداری رشدقیمت روبه رو هستیم.

هم اکنون آپارتمان های با متراژ کمتر از 80 متر مربع 57 درصد خرید و فروش ها را به خود اختصاص می دهند. 56 درصد خرید و فروش ها با قیمتی کمتر از متوسط شهر (متری 43.7 میلیون تومان ) انجام می شود. 50درصد خرید و فروش ها نیز به واحدهای با ارزش کمتر از 3 میلیارد تومان اختصاص دارد.

منطقه 5 درغرب، مناطق 10 و 14 در جنوب و منطقه 4 در شرق پایتخت را می توان کانون خرید وفروش واحدهای متناسب با توان دهک های متوسط و پایین ارزیابی کرد. در حال حاضر زیادترین سهم خرید و فروش ها به منطقه 5 با 15 درصد تعلق دارد. رتبه دوم از آن منطقه 10با 9.3 درصد است.منطقه 2 که 8.7 درصد معاملات در بر می گیرد جایگاه سوم را دارد و منطقه 4 با  8.3 درصد در رتبه چهارم تعداد خرید و فروش ها قرار دارد.

از سال قبل بازار مسکن در یک نابودی تدریجی قرار گرفته و نرخ رشد آن از تورم عمومی عقب مانده است. در حال حاضر تورم نقطه به نقطه 48درصد و رشد قیمت مسکن در تهران نسبت به سال قبل 38 درصد است.  در واقع قیمت مسکن جاماندگی 10 درصد در مقایسه با بقیه کالاها دارد. شرایط فعلی اگر ادامه یابد کم کم منجر به ورود تقاضای مصرفی به بازار مسکن شود. البته بیشتر کارشناسان اعتقاد دارند کسادی به این زودی ها دست از سربازار مسکن بر نمی دارد.

یکی از عوارض منفی در بازار مسکن رشد هزینه های ساخت و ساز است که موجب زیاد شدن قیمت واحدهای نوساز شده است. این عامل می تواند در قیمت واحدهای با سن بنای کمتر از پنج سال تأثیر بگذارد. بر این پایه انتظار می رود رونق خرید و فروش از واحدهای قدیمی شروع شود. هم اکنون حجم فروش واحدهای بالای 20سال نسبت به سال گذشته 61 درصد و در مقایسه با هشت سال قبل 245 درصد زیاد شده است.

هر متر مسکن در تهران 43.7 میلیون تومان 

روند کم شدن قیمت رشد ماهیانه قیمت در بازار مسکن شهر تهران که از تیرماه امسال آغاز شده بود، بر پایه گزارش دو متولی ارایه آمار،  ادامه پیدا کرد. طبق اعلام بانک مرکزی میانگین قیمت هر متر خانه در پایتخت در مهرماه به 43.7 میلیون تومان در هر متر مربع رسید که در مقایسه با ماه قبل 1.2 درصد و نسبت به ماه مشابه قبل 38.2 درصد رشد نشان می دهد. 

هم چنین مرکز آمار متوسط وزنی قیمت هر متر آپارتمان در تهران را 46.4 میلیون و متوسط حسابی  آن را 44.3 میلیون تومان اعلام کرد. تعداد خرید و فروش نیز در مهرماه 1401 بر پایه ی گزارش بانک مرکزی 5.4 هزار فقره بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه در سال قبل به ترتیب 10.2 و یک درصد کم شده است.

ثبت نظر
لیست نظرات 0 نظر
سوالی برا شما پیش آمده از ما بپرسید!!! support