پرداخت وام مسکن روستایی به کجا رسید؟ | ملکیتا
تبلیغات

فروشگاه خودت را تبلیغ کن.

فروشگاه مصالح،تاسیسات وتجهیزات ساختمانی خودت را اینجا تبلیغ کن وفروشت را چندبرابرکن!

تبلیغات هدفمند وهوشمنددرملکیتا

آژانس یامشاوراملاک خودت را به میلیون ها نفر معرفی کن. کیلیک کن وتبلیغ خودت راثبت کن!

پرداخت وام مسکن روستایی به کجا رسید؟

مجله خبری ملکیتا

نویسنده:مجله خبری ملکیتا

1 سال پیش 17188 بازدید
پرداخت وام مسکن روستایی به کجا رسید؟

به گزارش ملکیتا، بحث تسهیلات مسکن این روزها دغدغه بسیاری از روستاییان است و با وجود وعده هایی که مسئولان برای وام مسکن روستایی داده بودند، اما همچنان این وام در پیچ و تاب تصمیمات سازمان برنامه بودجه و وزارت راه و شهرسازی قرار دارد.

در جلسه هیئت دولت که اخیراً برگزار شد بانک مرکزی مکلف شده که نسبت به تعیین بانک های عامل و سهمیه آن ها برای پرداخت تسهیلات ویژه بهسازی و نوسای مسکن روستایی در روستاها و شهرهای زیر 25هزار نفر با ضمانت سفته زنجیر ه ای اقدام کند.

بر پایه تصویب هیئت دولت، بانک عامل تنها در صورت درخواست تقاضاکننده و توافق با بانک می تواند سند مالکیت واحد روستایی را به عنوان وثیقه و ضمانت دریافت تسهیلات دریافت کند.

همچنین سازمان برنامه و بودجه کشور موظف به تضمین و تعهد پرداخت یارانه سود تسهیلات و مانده مطالبات عقب افتاده شامل اصل و سود وام، برای دوره مشارکت مدنی و فروش اقساطی در مجموع به مدت 20 سال است.

اکبر نیکزادT رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در آخرین مصاحبه خود اعلام کرد : تمامی دست اندازها و موانع تسهیلات مسکن روستایی با مصوبه هیئت دولت رفع شده است.

او اضافه کرد: در روستاها و شهرهای زیر 25 هزار نفر امکان استفاده از وام مسکن 200میلیون تومانی با سود 5درصد و با ضمانت سفته زنجیره ای فراهم شده است.

با توجه به مصوبات ارائه شده توسط بنیاد مسکن، با وجود اینکه مصوبات جلسه 25 آبان ماه نیز در پایگاه ملی اطلاع رسانی قوانین و مقرات کشور درج شده، اما هنوز هیچ تصویب نامه ای با محتوای موضوع مدنظر رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی انتشار نشده است.

به استناد آمار بنیاد مسکن، تا کنون 27 هزار خانواده تقاضاکننده مسکن روستایی به نظام بانکی جهت گرفتن وام 200میلیون تومانی معرفی شده اند، اما از این تعداد در یک ماه قبل تنها 450 نفر موفق به دریافت تسهیلات شده اند.

از طرفی دیگر بعضی از مسئولان وزارت راه و شهرسازی با وجود آنکه تسهیلات 200 میلیون تومانی مسکن روستایی در هیئت دولت به تصویب رسیده، اما هنوز کارشکنی هایی در این قسمت وجود دارد.یه گونه ای که در تسهیلات مسکن روستایی اعلام شده بود به هیچ عنوان نباید ضمانت نامه از تقاضاکنندگان دریافت شود و ضمانت برای این تسهیلات به صورت سفته زنجیره ای است .

سنگ اندازی سازمان برنامه و بودجه برای پرداخت تسهیلات 

حسین عبداللهی، کارشناس مسکن گفت: متأسفانه در حال حاضر سازمان برنامه و بودجه اصلاحیه های اعلام شده در خصوص پرداخت وام مسکن روستایی را نمی پذیرد و مقاومت  دوباره برای پرداخت این تسهیلات دیده می شود.

او ادامه داد: پیش از این مقرر شده بود ضمانت نامه سفته زنجیره ای باشد، اما هنوز شاهد آن هستیم که ضامن رسمی برای این تسهیلات از روستاییان گرفته نشده و ضمانت سفته زنجیره ای باشد، ولی همچنان شاهد آن هستیم که ضامن رسمی برای این تسهیلات از روستاییان درخواست می شود.

عبداللهی در ادامه به ارائه سند توسط روستاییان برای ساخت مسکن روستایی هم اشاره کرد و گفت: خیلی از بانک ها از روستاییان سند رسمی درخواست کرده و از طرفی دیگر بعد از دریافت این تسهیلات فرم ((ج)) آنها قرمز خواهد شد،ولی متأسفانه باید اعلام شود در  خیلی از روستاها واحدهای مسکونی سند ندارد و بیشتر آنها قولنامه ای است. پس قانونی که دراین زمینه قرار داده شده به هیچ عنوان قابل قبول نیست.

هنوز اصلاحیه های مصوبه هیئت دولت ابلاغ نشده است 

هیئت وزیران در 9 آبان ماه امسال به پیشنهاد وزارت راه وشهرسازی مصوبه پرداخت تسهیلات بهسازی و نوسازی مسکن روستایی در سال 1401 را اصلاح و مقرر کرد 9 بانک عامل برای اجرا آن را به استان ها ابلاغ کنند.

حال با گذشت بیش از سه هفته این اصلاحیه هنوز ابلاغ نشده و علی رغم تشکیل پرونده و معرفی از سوی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، سیستم بانکی به همین بهانه از پرداخت وام 200میلیون تومانی مسکن روستایی خودداری می کند و حتی به تقاضاکنندگانی که وام 100میلیونی را دریافت کرده اند و منتظر مرحله دوم این وام هستند هم مبلغی پرداخت نشده است.

بر پایه این مصوبه هئیت دولت، سقف فردی تسهیلات از ابتدای سال 1401 با رعایت مقررات ملی ساختمان برای حداقل 200هزار واحد مسکونی در روستاها و شهرهای زیر 25هزار نفر جمعیت، مبلغ 200میلیون تومان (برای دوره مشارکت مدنی و فروش اقساطی) با بازپرداخت 20 سال تعیین شد.

در این مصوبه تعیین شد تا تقاضاکنندگانی که از تسهیلات بانکی طرح ویژه نوسازی و بهسازی در روستاها تا سقف 100میلیون تومان استفاده کرده اند بتوانند 100میلیون تومان دیگر دریافت کنند. اما نبودن ابلاغ اصلاحیه از طرف دولت باعث شده تا بانک ها در پرداخت تسهیلات به جای سفته زنجیره ای با اخذ ضمانت بر پایه دستورالعمل وام های خرد بانک مرکزی به این موضوع تن دهند. این موضوع باعث شده تا کندی پرداخت تسهیلات به خوبی دیده شود.

تکلیف وام 200میلیون تومانی همچنان معلوم و مشخص نیست 

مجید جودی، معاون بازسازی و نوسازی بنیاد مسکن اعلام کرد: در اصلاحیه های جدید تسهیلات مسکن روستایی آمده است که به شهرهای زیر 25هزار نفر هم تسهیلات مسکن روستایی پرداخت شود و از طرفی دیگر خیلی از روستاییان هم که از 24 آبان سال قبل تسهیلات 100میلیون تومانی مسکن روستایی را دریافت کرده سال جاری می توانند این تسهیلات را دریافت کنند.

او بیان کرد: بنیاد مسکن منتظر دستور اصلاحیه ها هستند که هنوز این اصلاحیه ها اعلام نشده است.

جودی بیان کرد: تقاضاکنندگان دریافت تسهیلات 100میلیون تومانی سال قبل هنوز در اولویت نیستند ودر بعضی از قسمت ها مشکلاتی وجود دارد.

در همین رابطه بعضی از روستاییان از نیمه کاره ماندن واحدهای مسکونی خود گله مند هستند و گفته اند که دولت و بانک در این زمینه همکاری نمی کنند.

با توجه به آنکه در این شرایط یکی از مهم ترین برنامه های دولت مهاجرت معکوس و انتقال بعضی شهرنشینان به روستاها است، باید در اجرای این طرح و تسهیل در پرداخت تسهیلات مسکن روستایی برنامه ریزی های لازم را انجام دهند تا شاید مشکل روستاییان حل شود.

ثبت نظر
لیست نظرات 0 نظر
سوالی برا شما پیش آمده از ما بپرسید!!! support