کم شدن 30 درصدی هزینه ساخت مسکن با ویلایی سازی | ملکیتا
تبلیغات

فروشگاه خودت را تبلیغ کن.

فروشگاه مصالح،تاسیسات وتجهیزات ساختمانی خودت را اینجا تبلیغ کن وفروشت را چندبرابرکن!

تبلیغات هدفمند وهوشمنددرملکیتا

آژانس یامشاوراملاک خودت را به میلیون ها نفر معرفی کن. کیلیک کن وتبلیغ خودت راثبت کن!

کم شدن 30 درصدی هزینه ساخت مسکن با ویلایی سازی

مجله خبری ملکیتا

نویسنده:مجله خبری ملکیتا

1 سال پیش 19302 بازدید
کم شدن 30 درصدی هزینه ساخت مسکن با ویلایی سازی

به گزارش ملکیتا، یکی از برنامه های مهم دولت برای ساخت واحد های نهضت ملی مسکن، ساخت مسکن به صورت یک طبقه ای و خودمالکی است.بدین صورت که به تقاضاکننده زمین واگذار شود تا واحدهای یک طبقه بسازند و کم کم آن را تکمیل کنند .

رستم قاسمی، وزیر مستعفی راه و شهرسازی ضمن تأکید بر ساخت واحدهای مسکونی ویلایی در نهضت ملی مسکن، گفته بود در شهرهایی که مشکل زمین وجود ندارد، به سمت بلند مرتبه سازی نباید برویم و به عنوان نمونه در بم، چون مشکل زمین نداشتیم، به تقاضاکنندگان 200متر زمین دادیم. هرچند این برنامه به عنوان طرح مصوب دولت عنوان شده است، اما به نظر می رسد وزیر قبلی در پیشبرد این برنامه ناکام ماند.

در این زمینه فرشید ایلاتی کارشناس مسکن در گفت و گو با ملکیتا درباره مزایای ساخت خانه های ویلایی و حیاط دار به جای بلند مرتبه سازی منازل گفت: پروژه نوسازی مسکن در ایران مترادف با متراکم سازی شده است؛ در صورتی که ما می توانیم همین بحث ساخت خانه های حیاط دار و ویلایی  را هم به صورت انبوه داشته باشیم.

او با تأکید بر اینکه ما نباید انبوه سازی را روبروی ویلایی سازی منازل قرار دهیم، اضافه کرد: وقتی که به سمت تراکم منازل پیش می رویم، کیفیت زندگی را از بین می بریم. به عبارتی ما وقتی خانواده ها را وارد آپارتمان می کنیم کیفیت زندگی آپارتمانی در مقایسه با خانه های ویلایی بسیار پایین تر می آید.

کم شدن هزینه و افزایش سرعت ساخت منازل ویلایی

این کارشناس مسکن در ادامه درباره زیاد شدن سرعت ساخت خانه های حیاط دار گفت: وقتی منازل مسکونی به صررت حیاط دار و یک طبقه ساخته می شود ، سرعت ساخت آن به مراتب از آپارتمان سازی بالاتر است.

او درباره میزان کم شدن هزینه های ساخت مسکن حیاط دار و یک طبقه نسبت به خانه های آپارتمانی توضیح داد: از نظر هزینه وقتی خانه های یک طبقه ساخته می شوند، باعث می شود 30درصد از هزینه ها کم شود؛ به عبارتی هم از نظر دلایل اقتصادی و مالی و هم از نظر کیفیتی و اجتماعی ما باید به سمت یک طبقه سازی منازل مسکونی پیش برویم.

تراکم جمعیتی ایران3 برابر متوسط دنیاست

ایلاتی در جواب به این موضوع که بسیاری اعتقاد دارند زمینه کافی برای اجرای این طرح نداریم توضیح داد: خیلی ها اعتقاد دارند که دلیل روی آوردن کشور ما به متراکم سازی کمبود زمین است که کاملاً غلط  است!دلیل متراکم سازی، سیاست های غلط شهرسازی در کشور ما است. او در ادامه گفت: به خاطر اجرای این سیاست های غلط، شهرها را به جای اینکه افقی توسعه بدهیم عمودی توسعه داده ایم.این سیاست باعث شده که ما تراکم جمعیتی بسیار بالایی در شهرها داشته باشیم. 

این کارشناس حوزه مسکن ادامه داد : تراکم نفر به هکتار در کشور ما به بالای 100تا  110نفر در هر هکتار رسیده است. به عبارتی 3 برابر بیشتر از میانگین جهانی در هر هکتار در کشور ما ساکن شده اند.

او بیان کرد: وقتی تراکم جمعیت بالا برود کیفیت زندگی پایین می آید مسائل آلودگی هوا، کمبود پارکینگ و از بین رفتن میزان بسیار زیادی از عمر مردم در این ترافیک از جمله سایر مشکلات بلند مرتبه سازی است.

این کارشناس مسکن با بیان اینکه متأسفانه از سرزمینمان به درستی استفاده نکرده ایم، آشکار کرد: ما می توانستیم شهر هایمان را از نظر مساحت بزرگتر بسازیم یعنی به جای اینکه توسعه را در طبقات گسترش بدهیم باید از نظر وسعت شهرها را گسترش میدادیم. به راستی همه مردم از این شرایط راضی تر بودند، خدمات را بهتر می توانستیم به مردم ارائه دهیم و کیفیت زندگی مردم خیلی بهتر از شرایط فعلی می شد. او در ادامه توضیح داد: اگر به سمت توسعه افقی شهرها برویم شرایط بهتری از نظر مسکن و دسترسی به آن خواهیم داشت.

ایلاتی درباره میزان زمینی که در کشور می تواند کاربری مسکونی داشته باشد، توضیح داد: از کل مساحت 160 میلیون هکتاری کشور یک میلیون و 200 هزار هکتار آن را به صورت شهری استفاده کرده ایم. به گونه ای یک درصد یا حتی زیر یک درصد مساحت کل کشور ما برای کاربری مسکونی استفاده شده در صورتی که کشور ما قابلیت دارد که10 درصد آن صرف امور مسکونی شود.

شکسته شدن قیمت زمین با باز شدن حریم شهرها

این کارشناس مسکن ادامه داد: ما می توانیم این جمعیت را به جای اینکه در شهرها متراکم کنیم در پهنه گسترش دهیم . اگر همین الان مساحت تمام شهرهای کشور را 2 برابر کنیم و وزارت راه و شهرسازی اعلام کند که حریم تمام شهرهای در تمام کشور و همزمان دو برابر خواهد شد، باعث می شود قیمت زمین کم شود و امکان ساخت و ساز در حریم شهرها فراهم شود.

این کارشناس مسکن توضیح داد: این مسأله قیمت زمین را در کشور می شکند و از طرف دیگر هر چه عرضه زمین را افزایش دهیم و مساحت شهرها  را دو برابر کنیم  باز هم فقط دو درصد از مساحت کل کشور را به مسکونی تخصیص  می دهیم. باز هم ما جایی داریم در این شرایط که بتوانیم شهرها را توسعه بدهیم و نگرانی از باب زیاد شدن جمعیت نداشته باشیم.

ایلاتی درباره میزان موفقیت آمیز بودن نمونه های شهرک های یک طبقه و ویلایی در کشور توضیح داد: پروژه های یک طبقه سازی یزد و یا البرز کاملاً موفق بوده اند و فقط نمونه های کوچکی از این موفقیت ها هستند.باید این را تکثیر کنیم و روی آن تبلیغ کنیم تا در تمام شهرها و پروژه هایی که امکان پذیر است خانه های ویلایی یک طبقه ساخته شود.

این کارشناس مسکن با اینکه ساخت خانه های ویلایی و حیاط دار در تمام کشورهای جهان مرسوم است گفت: در همه شهرهای توسعه یافته در دنیا منازل مسکونی در حومه شهر ویلایی و حیاط دار ساخته می شود و گران تر از مرکز شهر است. در این شهرک ها خدمات به صورت کامل به مردم داده می شود.

این کارشناس مسکن در پایان تأکید کرد: این مسأله در خیلی از کشورها تجربه شده و عموماً در حومه شهرها شهرک های ویلایی ساخته می شود البته با تمام امکانات و مرکز شهر  برای انجام امور اداری است.

ثبت نظر
لیست نظرات 0 نظر
سوالی برا شما پیش آمده از ما بپرسید!!! support