بزرگ متراژ ها بدون مشتری ماندن | ملکیتا
تبلیغات

فروشگاه خودت را تبلیغ کن.

فروشگاه مصالح،تاسیسات وتجهیزات ساختمانی خودت را اینجا تبلیغ کن وفروشت را چندبرابرکن!

تبلیغات هدفمند وهوشمنددرملکیتا

آژانس یامشاوراملاک خودت را به میلیون ها نفر معرفی کن. کیلیک کن وتبلیغ خودت راثبت کن!

بزرگ متراژ ها بدون مشتری ماندن

مجله خبری ملکیتا

نویسنده:مجله خبری ملکیتا

1 سال پیش 17404 بازدید
بزرگ متراژ ها بدون مشتری ماندن

به گزارش ملکیتا،آبان امسال خرید و فروش مسکن در تهران مقداری رونق گرفت اما عمده تقاضا برای آپارتمان های کوچک متراژ بود؛ زیرا اثر جهش قیمت مسکن در پنج سال اخیر منجر به رکود واحدهای بزرگ متراژ شده است.

در واقع هرچه قیمت مسکن بالا رفته توان طرف تقاضا کاهش یافته و این فاصله باعث سوق یافتن معدود متقاضیان بازار مسکن به سمت واحدهای کوچک متراژ متناسب با قدرت خرید خانوار ها شده است.

بررسی ها نشان می دهد در حال حاضر حدود 80 درصد آپارتمان های عرضه شده برای فروش در بازار مسکن شهر تهران بیش از 100متر مربع مساحت دارند؛ در صورتی که سهم این گروه متراژی از معاملات قطعی 25.3 درصد است. آبالای 150متر مربع پارتمان های بالای 150متر فقط 5.9 درصد از کل خرید و فروش شهر تهران را در آبان 1401 به خود اختصاص دادند.

آمار و ارقام گویای آن است که در حال حاضر با حجم قابل توجهی از واحدهای بزرگ متراژ در بازار مسکن پایتخت روبه رو هستیم؛ در صورتی که فشار تقاضا برای خانه های کوچک متراژ است. بعضی از آپارتمان های با مساحت بالای 150 متر مربع اصولاً با گذشت بیش از سه سال از ساخت آنها همچنان کلید نخورده هستند. این در صورتی است که تورم باعث شده است قیمت را به روز کند.

بررسی های میدانی نشان می دهد پس از ارائه آمار تحولات بازار مسکن در آبان ماه که رشد 6.8 درصدی قیمت را به تصویر کشید، بعضی فروشندگان، قیمتهای پیشنهادی را بالا برده اند.

از طرف دیگر کم بودن فایل های مرغوب در بازار آشکار است. به دلیل کساد بودن ساخت و ساز در سال های اخیر، بیشتر واحدهای عرضه شده برای فروش از نوع قدیمی و دارای نقص هستند.

کمبود آپارتمان های کوچک متراژ که از امکانات کافی برخوردار باشند باعث شده تا قیمت این نوع واحدها رشد بیشتری را در مقایسه با آپارتمان های بزرگ متراژ تجربه کند. آبان امسال رشد سالیانه قیمت مسکن در منطقه 10 که کانون واحدهای کوچک متراژ در تهران به حساب می آید و 60 درصد بوده؛ در صورتی که متوسط افزایش قیمت در سطح تهران 46 درصد و در منطقه یک 30درصد بوده است. بیشتر آپارتمان های منطقه یک از نوع بزرگ متراژ هستند.

آماری از کسادی بازار آپارتمان های بزرگ در تهران 

مجموعه عواملی که منجر به انتظارات تورمی شد. بخشی از سرمایه ها را در آبان ماه 1401 به سمت بازار مسکن کشاند و رونقی نصفه و نیمه به این بازار داد. در این ماه حدود 8000 فقره قرارداد خرید و فروش آپارتمان در تهران منعقد شد که از زیاد شدن 47.8 درصد نسبت به مهرامسال و رشد 9.6 درصد نسبت به آبان پارسال حکایت دارد. متوسط قیمت هم به 46.7 میلیون تومان در هر متر مربع رسید که نسبت به ماه گذشته و مدت مشابه سال قبل به ترتیب 6.8 و 45.9 درصد زیاد شده است.

مهدی روانشادنیا _ کارشناس بازار مسکن درباره دلایل نوسان افزایشی این بازار در آبان ماه گفت:مردم معمولاً تحولات بازار ارز را نماگری از  تورم آتی تلقی می کنند و در چنین مواقعی به خرید کالاهایی می پردازند که قابلیت محافظت از سرمایه ی آنها در برابر تور م را دارد. بر این پایه نوسانات قیمت ارز که از مهرماه شروع شد تغییراتی در انتظار تورمی به وجود آورد که به سوق یافتن سرمایه ها به سمت بازار مسکن انجامید و در آبان ماه بروز پیدا کرد. قطعاً تا وقتی روند نرخ ارز و تورم زیاد باشد رشد قیمت در بازار های موازی مثل طلا و مسکن نیز ادامه می یابد.

او با بیان این که واحد نوساز در بازار مسکن کم کم کمیاب شده است گفت :در شرایط تورمی فعلی گاهی میبینم که بعضی فروشندگان از فروش منصرف می شوند. این کمبود عرضه به عاملی برای رشد قیمت ها تبدیل شده است.

این کارشناس بازار مسکن با اشاره به انجام 8000 معامله در آبان ماه 1401 در شهر تهران گفت: مقایسه این عدد با دو سال اخیر نشان می دهد تعداد معاملات چندان پایین نیست ویک رقم نرمال را نشان می دهد. ما در بعضی ماه ها 2500 معامله نیز داشتیم و رقم 8000 واحد عدد معنی داری است که گسیل بعضی از سرمایه های جامعه به بازار ملک را نشان می دهد.

روانشادنیا مهمترین راهکارهای تثبیت بازار مسکن را کنترل تورم عمومی و زیاد شدن ساخت و ساز دانست و گفت: در خارج از بخش مسکن حتماً باید تورم و رشد قیمت ارز مهار شود. در بخش درونی مسکن نیز راهی جز تولید وجود ندارد. این تولید باید در تناسب با تقاضا قرار گیرد که در حال حاضر بخش عمده ای از تقاضا برای واحدهای کوچک متراژ متمرکز شده است.

ثبت نظر
لیست نظرات 0 نظر
سوالی برا شما پیش آمده از ما بپرسید!!! support