پیش فروش مسکن چگونه می تواند به بازار رونق ببخشد؟ | ملکیتا
تبلیغات

فروشگاه خودت را تبلیغ کن.

فروشگاه مصالح،تاسیسات وتجهیزات ساختمانی خودت را اینجا تبلیغ کن وفروشت را چندبرابرکن!

تبلیغات هدفمند وهوشمنددرملکیتا

آژانس یامشاوراملاک خودت را به میلیون ها نفر معرفی کن. کیلیک کن وتبلیغ خودت راثبت کن!

پیش فروش مسکن چگونه می تواند به بازار رونق ببخشد؟

مجله خبری ملکیتا

نویسنده:مجله خبری ملکیتا

1 سال پیش 14718 بازدید
پیش فروش مسکن چگونه می تواند به بازار رونق ببخشد؟

این روزها با توجه به بالا رفتن قیمت مسکن و همچنین ایجاد فاصله بین توان خرید خریدار و قیمت اعلامی فروشنده ، بحث پیش فروش مسکن داغ شده است.

در سال های اخیر قراردادهای پیش فروش ساختمان رونق داشته اما همراه با افزایش قرارداد های پیش فروش،دعواهای حقوقی مربوط به آن رشد بسیار زیادی داشته است.

در خیلی از موارد پیش آمده که اشخاص اقدام به پیش فروش آپارتمان های نیمه ساخت و حتی ساخته نشده کرده اند، خریدارانی آن ها را خریده اند و قرارداد بسته شده است. خریدار تصور کرده که توانسته در شرایطی مناسب و زیر قیمت بازار پول خود را صرف خرید آپارتمان کند، به گونه ای که بعد از مدتی متوجه شده، خانه ای در کار نبوده و فروشنده سرش را کلاه گذاشته است.

خریداران مسکن بدون تحقیق به دنبال واحدهای پیش فروش نروند

یکی از خریداران مسکن گفت: با توجه به افزایش قیمت ها ما به دنبال خرید مسکن از طریق یک آگهی پیش فروش رفتیم اما بعد از مدتی متوجه شدیم که این آگهی هیچ مجوزی از اداره کل راه و شهرسازی استان تهران ندارد و کل مبلغی که به عنوان پیش خرید پرداخت کرده ایم از بین رفته است.

همچنین یکی دیگر از پیش خریداران مسکن گفت: از طریق روزنامه و بنرهای تبلیغاتی یک واحد نیمه کاره را پیش خرید کردیم و قیمت هایی که به ما اعلام کردند بسیار خوب به نظر می رسید اما بعد از تحقیقاتی که انجام دادیم متوجه شدیم این واحد که در یک برج قرار دارد به هیچ عنوان مجوز ندارد و بعد از گذشت مدتی حتی نتوانستیم مبلغ اولیه خود را هم دریافت کنیم.

قانون پیش فروش مسکن اگر به درستی اجرا شود، نقش موثری در بهبود بازار مسکن دارد و اجرایی شدن آن تحت نظارت وزارت راه و شهرسازی می تواند فاصله خرید و فروش مسکن را حتی کم کند.

انتظار 4 تا 5ساله برای اجرایی شدن قانون پیش فروش مسکن

فرشید پور حاجت دبیر انجمن انبوه سازان مسکن کشور بیان کرد: برای پیش فروش مسکن قانونی چند سال قبل وضع شد اما بعد از گذشت بیش از 4 سال این قانون همچنان در کمیسیون قضایی مجلس مسکوت مانده است گفت: با اجرایی شدن این قانون شاهد تقویت و بهبود بازار مسکن خواهیم بود.

او ادامه داد: پیش فروش به عنوان راهکار و ساختار مالی برای بخش تولید است و مردم از راه پیش فروش می توانند به صورت اقساط صاحب مسکن شوند و همین موضوع در حوزه تولید و تسهیل در روند خانه دار شدن موثر خواهد بود.

پور حاجت گفت: اجرای این طرح باعث بهبود بازار مسکن و همچنین زیاد شدن انگیزه سازندگان برای فعالیت در این بلازار خواهد شد و با استفاده از این ابزار مالی مشکل سازندگان در این حوزه رفع می شود.

دبیر انجمن انبوه سازان مسکن گفت : برای پیش فروش ساختمان با توجه به پیگیری وزارت راه و شهرسازی به دلیل ماموریتی که داشته، کمیسیون و مرکز داده برای اصلاح قانون معلوم شد و در سال 97 لایحه اصلاحی به مرکز پژوهش ها رسیده شده اما تا امروز این موضوع در کمسیون قضایی بررسی نشده و هیچ نظری در این خصوص داده نشده است.

پورحاجت توضیح داد: بازار پیش فروش تامین کننده مسکن است و باعث حفظ سرمایه افراد می شود. اشخاص با پرداخت بخشی از قیمت می توانند صاحب مسکن شوند و به صورت اقساط تا زمان آماده شدن واحد می توانند پول آن را پرداخت کنند.

در حال حاضر پیش فروش واحدهای مسکونی در بسیاری از مناطق استان تهران در حال اجرا است اما اگر این پیش فروش ها مجوز نداشته باشند، خریداران با مشکل روبه رو خواهند شد.

پیش فروش مسکن تنها با مجوز از اداره راه و شهرسازی استان امکان پذیر است

خلیل محبت خواه مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران بیان کرد: پیش فروش کردن مسکن در زمینه آگهی هیچ مشکلی ندارد اما باید این پیش فروش ها دارای مجوز از اداره کل راه و شهرسازی استان باشند. او گفت : پیش فروش مسکن نقش بسیاری مهمی در حوزه کنترل و رونق بازار دارد و اجرایی شدن آن بازار مسکن را به سمت ثبات هدایت کند.

محبت خواه بیان کرد: در راستای اخطارهای قوه قضائیه و با توجه به آمار کلاهبرداری 25 هزار موردی پیش فروش ساختمان توسط موسسات و شرکت ها، به دو اپلیکیشن پر بازدید و فعال در این زمینه در مورد اجرای قانون پیش فروش ساختمان، اجرای دستور العمل های مرتبط و همچنین طی مراحل قانونی جهت انتشار آگهی پیش فروش هشدار و اخطار داده ایم.

مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران اضافه کرد: هر گونه انتشار تبلیغات جهت پیش فروش ساختمان نیاز به تایید ادارات کل راه و شهرسازی و فرهنگ و ارشاد اسلامی استان دارد ولی در برنامه های زیر مجموعه مواردی دیده و گزارش شده که متاسفانه بدون مجوز بوده است.پس حتما خریداران این نکات و در نظر بگیرند که تخلفات زیادی توسط کلاهبرداران انجام شده و پرونده های زیادی در مراجع قضایی به وجود آمده است.

با توجه به این گزارش در حال حاضر با توجه به آنکه بازار مسکن در این روزها نیاز به تقویت دارد و از سوی دیگر باید سازندگان مسکن را به سمت ساخت و ساز راهنمایی کرد، بنابراین اجرایی شدن طرح پیش فروش آپارتمان همچنین تقویت نظارت وزارت راه و شهرسازی در این قسمت سبب می شود که این بازار به سمت رونق راهنمایی شود.

ثبت نظر
لیست نظرات 0 نظر
سوالی برا شما پیش آمده از ما بپرسید!!! support